Zrealizowane projekty

 • 1.
 • POŁĄCZONA PASJA POKOLEŃ — FILM, MUZYKA, INTEGRACJA (ASOS 2014)Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Zajawka, partnerem ARTzona, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Połączona Pasja Pokoleń-Film Muzyka integracja to projekt składający się z szeregu działań artystycznych i edukacyjnych dla osób powyżej 60 roku życia. W ramach głównych działań projektu seniorzy wzięli udział w warsztatach, które przygotowały ich do stworzenia i nakręcenia wideoklipu do utworu hip hopowego. Warsztaty obejmowały spotkania muzyczno-artystyczne, komputerowe i filmowo-fotograficzne. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstawa Pracy i Polityki Społcznej w ramach programu ASOS 2014.

 • 2.
 • ŁĄCZYMY POKOLENIA — CZYTAMY LEGENDY (ASOS 2013)W 2013 roku Stowarzyszenie „Zajawka” zrealizowało projekt „Łączymy pokolenia — czytamy legendy”. Projekt był skierowanych do osób starszych po 60 roku życia. Celem projektu było powstrzymanie wykluczenia społecznego i integracja dwóch najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem grup społecznych, czyli seniorów i hip hopowców, oraz popularyzacja czytelnictwa, regionalizmu lokalnego Krakowa i poszerzenie oferty kulturalnej Nowej Huty. W ramach działań głównych projektu seniorzy wzięli udział w warsztatach, które przygotowały ich do nagrania płyty z legendami w formie audiobooka. Warsztaty obejmowały spotkania artystyczne, muzyczne i logopedyczne z emisją głosu. Finałem projektu był „Wieczór legend” z czytanymi na żywo tekstami, połączonymi z koncertem i wystawą zdjęć dokumentujących projekt. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstawa Pracy i Polityki Społcznej w ramach programu ASOS 2013.

 • 3.
 • NOWA HUTA HIP HOP DAYW roku 2013 Stowarzyszenie zrealizowało projekt „Nowa Huta Hip Hop Day” współfinansowany przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert „Mecenat Małopolski”. Wydarzenie organizowane było w ramach 18 Nowohuckiej Wiosny Muzycznej i kładło nacisk na ekspresję i otwartość muzyczną. Dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach beat boxowych, breakdance’owych ,a finałem wydarzenia był koncert rapowy, promujący nowohucką twórczość.

 • 4.
 • NOWA HUTA HIP HOP WEEKW 2014 roku Stowarzyszenie „Zajawka” oraz ARTzona i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, po sukcesie Nowej Huty Hip Hop Day zorganizowali wydarzenie o sporej dawce pozytywnego klimatu hip hopowego w nowohuckim stylu. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków. W ciągu tygodnia odbyły się warsztaty beatboxowe, breakdancowe, DJ-ejskie, wystawa fotografii, debata „HIP HOP JAK NOWA HUTA” oraz koncert hip hopowy promujący nowohuckich artystów. Tygodniową przygodę z kulturą hip-hopową skierowaliśmy do dzieci i młodzieży.

 • 5.
 • WARSZTATY W DRWINIStowarzyszenie „Zajawka” w ramach „Ferii Zimowych 2015 w gminie Drwinia” prowadziło warsztaty hip hopowe dla dzieci i młodzieży. W programie odbyły się zajęcia z beatboxu, produkcji muzycznej i historii hip hopu.

 • 6.
 • EDUKACYJNA RAKIETAStowarzyszenie „Zajawka” było partnerem projektu „Edukacyjna rakieta ląduje na ulicy” realizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza. Projekt był współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Celem projektu była nauka właściwych postaw obywatelskich dzieci i młodzieży i przez to przeciwdziałanie ich dyskryminacji. Działania podjęto na pięciu osiedlach Nowej Huty. Obecnie Rakieta Edukacyjna działa na nowohuckich podwórkach w ramach projektów realizowanych przez Fundację Nowe Centrum.

 • 7.
 • ZBIÓRKI CHARYTATYWNEStowarzyszenie regularnie organizuje zbiórki charytatywne. Jesteśmy szczególnie wrażliwi na potrzeby dzieci oraz młodzieży. Zbieramy artykuły szkolne, gry, zabawki oraz sprzęt sportowy, które pomagają kreatywnie spędzać wolny czas. Organizujemy zbiórki wakacyjne i świąteczne.

 • 8.
 • BĄDŹ NAJLEPSZY NA PODWÓRKUWakacyjny projekt skierowany do dzieci i młodzieży. Festiwal gier podwórkowych i zabaw cyrkowych miał na celu pokazanie dzieciakom atrakcyjnej strony „podwórka pod blokiem” oraz zachęcenie ich do aktywności fizycznej. Nasi animatorzy koordynowali grę w klasy, dwa ognie, Twistera, rozgrywki w gumę, turniej zośki, czy wyścigu kapslami. Dodatkowymi atrakcjami były zabawy i warsztaty cyrkowe, a dla najmłodszych kolorowe bańki mydlane, tworzone różnymi metodami. Projekt został zrealizowany przy wsparciu: rady dzielnicy XIV, klubu 303, Ośrodka kultury Kraków Nowa Huta. Największym podziękowaniem dla nas były uśmiechy rozbieganych, szczęśliwych dzieci.

 • 9.
 • FESTIWAL ROZMAITOŚCI (listopad 2015)Stowarzyszenie „Zajawka” we współpracy z Klubem 303 Ośrodka Klutury Kraków — Nowa Huta zorganizowało Festiwal Rozmaitości — dwudniowy program warsztatów dla dzieci i młodzieży. Dzięki zaangażowaniu animatorów na ochotników czekała lista bezpłatnych zajęć artystycznych, muzycznych, sportowych i kulinarnych. Podczas przygody z rozmaitościami można było zatańczyć breaka, stanąć za dj-ską konsoletą, spróbować swoich sił w bit-boksie, poznać tajniki kuchni molekularnej, poćwiczyć składanie papieru techniką origami, przejść kurs charakteryzacji scenicznej i przeobrazić się na krótką chwilę w siebie 40/50 lat później, popracować nad ciałem podczas akrobatyki partnerskiej, warsztatów chodzenia na szczudłach lub warsztatów cyrkowych. Zatańczyć zumbę, spróbować rodzinnej gimnastyki duo akro, wykonać drzeworyt, czy poznać najnowsze techniki kolażu. Finałem festiwalu był magiczny teatrzyk cieni dla najmłodszych oraz energetyczny występ młodych raperów dla starszych. Takich rozmaitości jeszcze nie było i z przyjemnością je powtórzymy!

 • 10.
 • WARSZTATY W DRWINI (ferie 2016) Stowarzyszenie „Zajawka” miało ogromną przyjemność poprowadzić warsztaty edukacyjno-muzyczne dla licznej grupy dzieci w wieku szkolnym, w Drwini. Młodzi uczestnicy zajęć próbowali tworzyć muzykę, podczas warsztatów bitmejkingowych, zaczerpnęli wiedzy na temat historii kultury hip hop, oraz uczestniczyli w realizacji profesjonalnego teledysku video, poznając tajniki planu filmowego, dzięki uprzejmości firmy Time 2 Time Videos. Nie zabrakło również licznych szaleństw na śniegu i zimowych zabaw, w końcu to były ferie zimowe! Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

 • 11.
 • NOWOHUCKIE E-KULINARIA (ASOS 2016) Projekt „Nowohuckie e-kulinaria” to szereg działań skierowanych do osób starszych po 60 roku życia. Celem projektu była integracja międzypokoleniowa oraz zmniejszenie poziomu wykluczenia cyfrowego seniorów poprzez włączenia ich w działania kreatywne z wykorzystaniem nowych technologii. Projekt pomógł beneficjentom powstrzymać wykluczenie społeczne, ułatwił rozwój pasji i pokazał mieszkańcom Nowej Huty, jak ważne jest współdziałanie. Seniorzy oraz młodzi mieszkańcy wspólnie redagowali bloga kulinarno-społecznego. W ramach działań seniorzy nabyli kompetencje cyfrowe, zaś młodzi ludzie podszkolili swoje zdolności kulinarne i wiedzę w temacie zdrowej diety. Podejmowane działania pozytywnie wpłynęły na jakość życia seniorów, podniosły samoocenę beneficjentów i przyczyniły się do udziału osób dojrzałych w rozwoju społeczeństwa cyfrowego.

Zdjęcia z naszych imprez

ASOS 2013

ASOS 2013

ASOS 2013

ASOS 2013